Cele terapeutyczne

Pływanie niemowląt

 Jest to, jak sama nazwa wskazuje, samodzielne pływanie dziecka. Nie ma to nic wspólnego z zajęciami „mama, tata i dziecko”,”rodzic z dzieckiem”, które polegają tylko i wyłącznie na oswojeniu dziecka z wodą.

Pływanie i korzyści z tym związane zaczynają się w momencie, kiedy niemowlę samodzielnie pływa. Inny wysiłek i inna praca mięśni jest gdy niemowlę pływa samodzielnie a inna, znacznie mniejsza, kiedy jest noszone przez rodzica w wodzie.

Programy prowadzonych przez nas zajęć indywidualnych zdecydowanie różnią się od oferowanych przez inne szkółki w kraju zajmujące się pływaniem niemowląt i małych dzieci. Przygotowanie do prowadzenia zajęć w oferowanych przez nas lekcjach nauki pływania to trwające do roku szkolenia poza granicami Polski. To sprawdzone wieloletnim doświadczeniem techniki, poparte badaniami lekarzy specjalistów różnych dziedzin, którzy ściśle współpracowali i współpracują z uczelniami w krajach zachodnich.
Technika nauczania, dzięki której 4-miesięczne niemowlę samodzielnie przepływa pracując nóżkami całą długość basenu – to jest właśnie pływanie!

Aqua Academy jest jedyną w Polsce szkołą nauki samodzielnego pływania niemowląt od 4 tygodnia życia. W naszej szkole po zrealizowaniu całego programu 4 letnie dziecko pływa samodzielnie, bez pomocy, trzema stylami
( żabką, stylem grzbietowym i kraulem ).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Niemowlęta w basenie

Woda jest dla nich środowiskiem znacznie bezpieczniejszym niż atmosfera. Być może pływanie przypomni im błogie kołysanie w brzuszku mamy, najbezpieczniejszym przecież dla nich miejscu na świecie. Dziecko doznaje świadomości swojego ciała i posługuje się nim. Jest to bezpieczna i niezwykle rozwijająca forma aktywności ruchowej niemowląt.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kiedy najlepiej rozpocząć naukę?

Najkorzystniejszy do rozpoczęcia ćwiczeń w wodzie jest niewątpliwie wiek niemowlęcia pomiędzy pierwszym a piątym miesiącem życia. Ale nie oznacza to, że nie możemy zacząć w późniejszym wieku.

Czy to nie za wcześnie?

NIE. Ponieważ wówczas dziecko ma jeszcze zakodowane odruchy z życia płodowego: nie boi się wody i nie odczuwa lęku przed zanurzeniem.

Jak wiadomo odruch wstrzymania oddechu z życia płodowego utrzymuje się jeszcze 6-8 tygodni po urodzeniu. Stąd ta decyzja o tak wczesnym rozpoczęciu nauki.

Niemowlę zaś które nie pływa, traci pierwotne odruchy. Dlatego dziecko roczne jest nieporównywalnie trudniej przyzwyczaić do wody niż kilkumiesięczne.

U dziecka które jest świadome, które już myśli i analizuje, zaczyna pojawiać się strach. Strach ten jest proporcjonalny do wieku dziecka. Zatem im starsze, tym większy jest strach przed wodą.

A poza tym nasze życie zaczyna się w wodzie, więc dlaczego mamy uciekać z tego środowiska tak od razu po urodzeniu.